Extended Product Type: T7H 1600 PR231/P LS/I In=1600A 3p F F
Catalog Description: T7H 1600 PR231/P LS/I In=1600A 3p F F
Customs Tariff Code: 85362090
Product Main Type: SACE Tmax T
Product Type: Automatic Circuit Breaker
Suitable For: T7
Product Class: Moulded Case Circuit Breakers
Version: F
Number of Poles: 3
Release: PR231/P-LS/I
Release Type: EL
Short-Circuit Performance Level: H
Standards: IEC
Sub-type: T7
Terminal Connection Type: Fixed Circuit-Breakers Front
Electrical Durability: 2000 cycle
Mechanical Durability: 10000 cycle
Power Loss at Rated Operating Conditions per Pole: 77 W
Rated Current (In): 1600 A
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 8 kV
Rated Insulation Voltage (Ui): 1000 V
Rated Operational Voltage: 690 V AC
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics): (220 V AC) 100 kA, (230 V AC) 100 kA, (380 V AC) 70 kA, (400 V AC) 70 kA, (415 V AC) 70 kA, (440 V AC) 65 kA, (500 V AC) 50 kA, (690 V AC) 31.5 kA
Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw): for 1 s 20 kA
Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity (Icu): (220 V AC) 100 kA, (230 V AC) 100 kA, (380 V AC) 70 kA, (400 V AC) 70 kA, (415 V AC) 70 kA, (440 V AC) 65 kA, (500 V AC) 50 kA, (690 V AC) 42 kA
Rated Uninterrupted Current (Iu): 1600 A