Product PSTX210-600-70 by ABB
The softstarter PSTX210-600-70 has a rated maximum operational current of 210 A with an operating voltage span from 208…600 V AC. The rated control voltage is between 100…250 V AC at 50/60 Hz. PSTX features a three-phase control soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR and Event signal is available from relay outputs in NO (normally open state).
PSTX is suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30…1250 A inline connection or 52…2160 A inside delta connection. Typical applications include pumps, fans, compressors, and conveyors.
Electrical Ratings: Rated operational voltage: 208 – 600 V AC. Rated control supply voltage: 100 – 250 V AC. Rated control circuit voltage: 24 V DC. Frequency: 50/60 Hz.
Power Ratings: In-line connection rated power: 59 kW at 230 V, 110 kW at 400 V, 132 kW at 500 V. Inside delta connection rated power: 102 kW at 230 V, 184 kW at 400 V, 250 kW at 500 V. Rated operational current inside delta connection: 360 A. Service factor: 100%.
Physical Dimensions: Width 25.8 cm, Height 47 cm, Depth 27.9 cm. Weight: 13.3 kg.
Protection and Signals: Built-in electronic overload protection with integrated electronic overload. Signals include run, bypass, fault and overload relays. Analog outputs supported: 0–10 V, 0–20 mA, 4–20 mA.