AF370-30-11-13 Block Contactor
The AF370-30-11-13 is a 3 pole – 1000 V IEC or 600 V UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and Main Circuit Bars, controlling motors up to 200 kW / 400 V AC (AC-3) or 300 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 600 A (AC-1) or 520 A UL general use.
Technical Specifications:
Number of Poles: 3
Number of Main Contacts NO: 3
Number of Main Contacts NC: 0
Number of Auxiliary Contacts NO: 1
Number of Auxiliary Contacts NC: 1
Rated Operational Voltage (Main Circuit): 1000 V
Rated Frequency: 50 / 60 Hz
Conventional Free-air Thermal Current (Ith): 600 A
Rated Operational Current AC-1 (Ie): Various values depending on voltage and temperature (e.g., 400 A at 1000 V and 40 °C)
Rated Operational Current AC-3 (Ie): Up to 370 A (e.g., 415 V at 55 °C)
Rated Operational Power AC-3 (Pe): Up to 315 kW (e.g., 690 V)
Rated Insulation Voltage (Ui): 1000 V
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 8 kV (Main Circuit)
Maximum Electrical Switching Frequency: 300 cycles per hour (AC-1 and AC-3)
Mechanical Durability: 5 million operations
Coil Operating Limits: 0.85 x Uc Min to 1.1 x Uc Max (at ≤ 70 °C)
Rated Control Circuit Voltage (Uc): 100 to 250 V (50 Hz, 60 Hz, DC)
Coil Consumption: Holding 17.5 V·A (50/60 Hz), 4.5 W DC; Pull-in 385 V·A (50/60 Hz), 410 W DC
Connecting Capacity (Main Circuit): Flexible 2 x 70 … 185 mm², Rigid Al 1 x 185 … 240 mm², Rigid Cu 2 x 70 … 185 mm²