T5S 400 PR221DS-LS/I In=400 4p F F
Manufacturer: ABB
Product ID: 1SDA054341R1
Extended Product Type: T5S 400 PR221DS-LS/I In=400 4p F F
Catalog Description: T5S 400 PR221DS-LS/I In=400 4p F F
Product Main Type: SACE Tmax T
Product Name: Moulded Case Circuit Breaker
Product Type: Automatic Circuit Breaker
Suitable For: T5
Suitable for Product Class: Moulded Case Circuit Breakers
Version: F
Electrical Durability: 7000 cycle at 60 cycles per hour
Mechanical Durability: 20000 cycle at 120 cycles per hour
Number of Poles: 4P
Power Loss: 16.5 W at Rated Operating Conditions per Pole
Rated Current (In): 400 A
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 8 kV
Rated Insulation Voltage (Ui): 1000 V
Rated Operational Voltage: 690 V AC
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics): (220 V AC) 85 kA; (230 V AC) 85 kA; (380 V AC) 50 kA; (400 V AC) 50 kA; (415 V AC) 50 kA; (440 V AC) 40 kA; (500 V AC) 30 kA; (690 V AC) 25 kA
Rated Short-time Withstand Current (Icw): for 1 s 5 kA
Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity (Icu): (220 V AC) 85 kA; (230 V AC) 85 kA; (380 V AC) 50 kA; (400 V AC) 50 kA; (415 V AC) 50 kA; (440 V AC) 40 kA; (500 V AC) 30 kA; (690 V AC) 25 kA
Rated Uninterrupted Current (Iu): 400 A
Release: PR221DS-LS/I
Release Type: EL
Short-Circuit Performance Level: S
Standards: IEC
Sub-type: T5
Terminal Connection Type: Fixed Circuit-Breakers Front
Test Voltage Max (Utest): 3500 V
Test Voltage at Industrial Frequency for 1 Minute: 3500 V