Block Contactor AF96-30-11-13
The AF96-30-11-13 is a 3 pole – 1000 V IEC or 600 UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and screw terminals, controlling motors up to 45 kW / 400 V AC (AC-3) or 60 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 130 A (AC-1) or 115 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
Product Net Dimensions: Width: 8.2 cm, Depth/Length: 11.6 cm, Height: 12.55 cm
Weight: 1.21 Kg
Contacts: 3 Main NO, 1 Auxiliary NO, 1 Auxiliary NC, Poles: 3P
Operational Voltages: Auxiliary Circuit: 690 V, Main Circuit: 1000 V
Rated Frequencies: 50 / 60 Hz for auxiliary, control and main circuits
Conventional Free-air Thermal Current Ith: 130 A at 40 °C
Rated Operational Current AC-1: 130 A at 40 °C
Rated Operational Current AC-3 (60 °C): up to 96 A
Rated Operational Current AC-15: 2 A to 6 A depending on voltage
Rated Operational Current DC-1, DC-3, DC-5: up to 130 A at 40 °C
Rated Operational Power AC-3: up to 55 kW
Rated Short-time Withstand Currents: up to 1200 A for 1 s at 40 °C
Maximum Breaking Capacity: 1150 A at 440 V, 750 A at 690 V
Insulation Voltage Ui: 1000 V acc. to IEC 60947-4-1
Impulse Withstand Voltage Uimp: 8 kV
Switching Frequencies: Mechanical 3600 cph, Electrical varies by use (e.g. 600 cph AC-1)
Control Circuit Voltage: 100 to 250 V for 50 Hz, 60 Hz and DC operation
Coil Consumption: average 4 V·A at 50/60 Hz, 2 W DC
Power Loss: 0.1 W at 6 A per pole, 8.2 W AC-1 per pole, 4.5 W AC-3 per pole
Operating Time Delays: From coil de-energization and energization, milliseconds range specified
Mounting: DIN rail TH35-15 or screws M4 / M6 diagonally placed
Wire Stripping Lengths: Aux and Control circuits 10 mm, Main circuit 17 mm
Degree of Protection: IP20 Auxiliary and Coil terminals, IP10 Main terminals
Recommended Screwdriver: Pozidriv PZ
Tightening Torques: Auxiliary and Control: 1.2 Nm, Main: 6 Nm