Product PSTX250-600-70 by ABB
The softstarter PSTX250-600-70 has a rated maximum operational current of 250 A with an operating voltage span from 208…600 V AC. The rated control voltage is between 100…250 V AC at 50/60 Hz. PSTX features a three-phase control soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR and Event signal is available from relay outputs in NO (normally open state). The PSTX has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, motor heating and pump cleaning. PSTX also features jog, braking, stand-still brake, diagnostics, sequence start and emergency/fire pump mode as standard.
To interact with PSTX, it has a detachable full graphic display with IP66 and 4x outdoor rating. There are four ways to communicate with PSTX. It can be done by hardwire inputs Start/Stop/Reset of fault, and by three programmable digital inputs. Another popular option is the built-in Fieldbus communication Modbus RTU and including optional ANYBUS modules with every major protocol such as Profinet, Profibus, Modbus TCP, Ethernet IP and others. Another way to communicate with PSTX is to use an external adaptor and a Fieldbus plug. PSTX is the complete alternative for any motor starting application. It’s suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30 to 1250 A inline connection or 52 to 2160 A inside delta connection. Typical applications are pumps, fans, compressors, and conveyors.
Minimum Order Quantity: 1 piece
Customs Tariff Code: 85371091
Dimensions (cm): Width: 25.8; Height: 47; Depth: 27.9
Net Weight (kg): 15.5
Rated Operational Voltage: 208 … 600 V AC
Rated Control Supply Voltage (Us): 100 … 250 V AC
Rated Control Circuit Voltage (Uc): 24 V DC
Rated Frequency: 50/60 Hz
Rated Operational Power In-Line Connection: 75 kW at 230 V, 132 kW at 400 V, 160 kW at 500 V
Rated Operational Current In-Line Connection: 250 A
Rated Operational Power Inside Delta Connection: 132 kW at 230 V, 220 kW at 400 V, 295 kW at 500 V
Rated Operational Current Inside Delta Connection: 430 A
Service Factor Percentage: 100%
Overload Protection: Built-in electronic overload protection
Starting Capacity at Maximum Rated Current Ie: 4 times Ie for 10 seconds
Ramp Time: 1 to 120 seconds
Initial Voltage During Start: 10 to 99%
Step Down Voltage Special Ramp: 100 to 10%
Current Limit Function: 1.5 to 7.5 times Ie
Switch for Inside Delta Connection: Yes
Run, By-pass, Fault, Overload Signal Relays: Yes
Analog Outputs: 0 to 10 V, 0 to 20 mA, 4 to 20 mA
Degree of Protection: acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 Main Terminals IP00
Terminal Type and Connection Capacities: Main Circuit Bars with hole diameter 10.2 mm; Control and Supply Circuit rigid 1 x 2.5 mm2
Tightening Torque Main Circuit: 25 N·m
Product Main Type: PSTX250
Max Operating Voltage UL/CSA: 600 V Main Circuit
Ambient Air Temperature Operation: -25 to +60 °C; Storage: -40 to +70 °C