PSTX300-600-70 Softstarter
The softstarter PSTX300-600-70 has a rated maximum operational current of 300 A with an operating voltage span from 208…600 V AC. The rated control voltage is between 100…250 V AC at 50/60 Hz. PSTX features a three-phase control soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR and Event signal is available from relay outputs in NO (normally open state). The PSTX has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, motor heating and pump cleaning.
PSTX is the complete alternative for any motor starting application. It is suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30 to 1250 A inline connection or 52 to 2160 A inside delta connection. Typical applications are, for example, pumps, fans, compressors, and conveyors.
Electrical ratings: Rated operational voltage: 208 to 600 V AC, Rated operational current (inline connection): 300 A, Rated operational power inline connection: 90 kW at 230 V, 160 kW at 400 V, 200 kW at 500 V.
Rated operational current inside delta connection: 515 A, Rated operational power inside delta connection: 160 kW at 230 V, 257 kW at 400 V, 355 kW at 500 V.
Control voltages: Rated control supply voltage: 100 to 250 V AC, rated control circuit voltage 24 V DC, frequency 50/60 Hz.
Physical dimensions: Width: 25.8 cm, Height: 47.0 cm, Depth: 27.9 cm. Weight: 15.5 kg.
Package dimensions: Width: 35.2 cm, Depth: 37.9 cm, Height: 56.4 cm, Gross weight: 18.5 kg.
Degree of protection: According to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529 main terminals IP00.
Terminal and connection details: Main circuit bars with hole diameter 10.2 mm; rigid 1 x 2.5 mm² wiring for control and supply circuits; tightening torque main circuit 25 N·m.
Horsepower ratings UL/CSA: 100 HP at 200 to 240 V, 250 HP at 440 to 480 V, 300 HP at 550 to 600 V.
Environmental ratings: Operating ambient air temperature -25 to +60 °C; storage -40 to +70 °C.