ACS580-01-073A-4
Catalog Description: LV AC general purpose wall-mounted drive, IEC: Pn 37 kW, 73 A, 400 V (ACS580-01-073A-4)
Customs Tariff Code: 85044086
Product Weight: 20 kg
Dimensions (cm): Depth/Length: 25.7, Height: 63.6, Width: 20.3
Package Dimensions (cm): Depth/Length: 79.4, Height: 35.8, Width: 27.8, Units: 1 carton
Technical Data: Number of Phases: 3-phase, Degree of Protection: IP21, Enclosure Type NEMA: Type1, Altitude: 4000 m, Operating Humidity: 5 … 95 %, Sound Level: 70 dB(A), Mounting Type: Wall-mounted, Frame Size: R4, Input Voltage: 380 … 480 V, Frequency: 47.5 … 63 Hz
Includes: Control unit, PC connection
Inputs and Outputs: Analog Inputs: 2, Analog Outputs: 2, Digital I/Os: 6 / 3
Output Current: Normal Use: 73 A, Light-Overload Use: 68 A, Heavy-Duty Use: 61 A
Output Power: Normal Use: 37 kW, Light-Overload Use: 37 kW, Heavy-Duty Use: 30.0 kW
Power Consumption: 858 W, Apparent Power Output: 51 kV·A
Efficiency Level: IE2
Standby Loss: 19 W
Temperature Rating: Minimum -15 °C
Additional Information: Includes Lithium Coin Battery CR2032, 220 mAh, 3 V, 1 pc, 3 g