AF38-30-00-12 Block Contactor
The AF38-30-00-12 is a 3 pole – 690 V IEC or 600 UL contactor with screw terminals, controlling motors up to 18.5 kW/400 V AC (AC-3) or 25 hp/480 V UL and switching power circuits up to 50 A (AC-1) or 50 A UL general use. Thanks to AF technology, the contactor has a wide control voltage range of 48-130 V 50/60 Hz and DC, managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Surge protection is built-in, offering a compact solution.
Number of Poles: 3
Main Contacts NO: 3
Main Contacts NC: 0
Auxiliary Contacts NO: 0
Auxiliary Contacts NC: 0
Rated Operational Voltage: 690 V
Control Circuit Frequency: 50 / 60 Hz
Conventional Thermal Current (Ith): 50 A
Rated Operational Current AC-1 (Ie) at 690 V 40 °C: 50 A
Rated Operational Current AC-3 (Ie) at 415 V 60 °C: 38 A
Rated Operational Power AC-3 (Pe) at 400 V: 18.5 kW
Rated Short-time Withstand Current Icw 10 s: 350 A
Maximum Breaking Capacity at 440 V: 500 A
Maximum Breaking Capacity at 690 V: 200 A
Rated Insulation Voltage Ui: 690 V
Rated Impulse Withstand Voltage Uimp: 6 kV
Max Electrical Switching Frequency AC-1: 600 cycles/hr
Max Electrical Switching Frequency AC-3: 1200 cycles/hr
Max Mechanical Switching Frequency: 3600 cycles/hr
Rated Control Circuit Voltage Uc: 48 … 130 V (50 Hz, 60 Hz, DC)
Power Loss at AC-1 per pole: 2.4 W
Power Loss at AC-3 per pole: 1.3 W
Mounting on DIN Rail: TH35-15 and TH35-7.5 mm acc. to IEC 60715
Mounting by Screws: 2 x M4 screws diagonally
Wire Stripping Length: Control circuit 1.0 cm, main circuit 1.4 cm
Degree of Protection: Coil and main terminals IP20 acc. to IEC 60529, IEC 60947-1, EN 60529
Tightening Torque: Control circuit 1.2 Nm, main circuit 2.5 Nm
Terminal Type: Screw terminals
Product Net Dimensions (WxDxH): 4.5 x 8.6 x 8.6 cm
Product Net Weight: 0.31 kg
UL/CSA Ratings: Max operating voltage 600 V; general use rating 50 A at 600 V AC; horsepower ratings: 2 hp single phase (120 V AC), 10 hp three phase (200-240 V AC), 25 hp three phase (440-480 V AC), and 30 hp three phase (550-600 V AC)