PSE37-600-70 Softstarter
The softstarter PSE37-600-70 has a rated maximum operational current of 37 A with an operating voltage span from 208 to 600 V AC. The rated control voltage is between 100 to 250 V AC at 50/60 Hz. It features a two-phase control with a soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR, and Event signal is available from a relay output in NO (normally open state).
This softstarter is suitable for small to medium-sized three-phase motors with nominal currents from 18 to 370 A. Typical applications include pumps, fans, compressors, and conveyors.
Technical details:
- Rated operational voltage: 208 … 600 V AC
- Rated control supply voltage: 100 … 250 V AC
- Rated control circuit voltage: 24 V DC
- Frequency: 50/60 Hz
- Rated operational power: (230 V) 9 kW, (400 V) 18.5 kW, (500 V) 22 kW
- Rated operational current: 37 A
- Service factor: 100%
- Overload protection: Built-in electronic overload protection
- Starting capacity: 4 times rated current for 10 seconds
- Ramp time: 0 to 30 seconds
- Initial start voltage: 30 to 70%