SH201M-B10 Miniature Circuit Breaker
Brand: ABB
Extended Product Type: SH201M-B10
Product ID: 2CDS271011R0105
EAN: 4016779699310
Description: Miniature Circuit Breaker – SH200M – 1P – 10 A – B – (AC) 10 kA
Rated Current: 10 A
Tripping Characteristic: B
Number of Poles: 1P
Number of Protected Poles: 1
Rated Operational Voltage: 230 V (acc. to IEC 60898-1)
Operational Voltage Range: Minimum 12 V AC, Maximum (incl. tolerance) 253 V AC
Rated Insulation Voltage (Ui): 440 V (acc. to IEC/EN 60664-1)
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 4 kV (standard), 5 kV at 2000 m altitude, 6.2 kV at sea level
Rated Short-Circuit Capacity: 10 kA (AC)
Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc): 25 kA at 230 V and 400 V
Frequency: 50 / 60 Hz
Power Loss: 2.1 W at rated operating conditions per pole
Overvoltage Category: III
Dielectric Test Voltage: 50 / 60 Hz – 1 min 2 kV
Power Supply Connection: Arbitrary
Contact Position Indication: ON / OFF
Energy Limiting Class: 3
Electrical Endurance: 20000 AC cycles
Mechanical Endurance: 20000 cycles
Tightening Torque: 2 N·m
Actuator Type: Toggle
Screw Terminal Type: Cage Terminal
Actuator Marking: I / O
Actuator Material: Insulation Group II, Black, Sealable
Recommended Screw Driver: Pozidriv 2
Accessories Available: Yes
Connecting Capacity: Flexible with Ferrule 0.75 … 16 mm², Rigid 0.75 … 25 mm², Stranded 0.75 … 25 mm²
Installation Size: acc. to DIN 43880 1
Terminal Type: Screw Terminals
Housing Material: Insulation Group II, RAL 7035
Ambient Air Temperature Operation: -25 … +55 °C
Ambient Air Temperature Storage: -40 … +70 °C
Reference Ambient Air Temperature: 30 °C
Degree of Protection: IP20 Enclosure with Cover IP40
Pollution Degree: 2
Environmental Conditions: 28 cycles with 55 °C / 90-96 % and 25 °C / 95-100 %
Resistance to Vibrations: 20 Cycles with Load 0.8 In: 5g 5 … 150 … 5 Hz