AF116-40-11-13 Contactor by ABB
The AF116-40-11-13 is a 4 pole contactor suitable for 690 V IEC or 600 V UL applications, equipped with pre-mounted auxiliary contacts and a double clamp. It controls motors up to 55 kW at 400 V AC (AC-3) and switches power circuits up to 160 A (AC-1) or 160 A for UL general use.
Dimensions: Width 12 cm, Depth/Length 12.8 cm, Height 15 cm.
Net Weight: 2.05 kg.
Technical Specifications:
Rated operational voltage for main circuit: 690 V; Rated frequency: 50 / 60 Hz.
Rated thermal current (Ith) at 40 °C: 160 A; Rated operational current AC-1 at 40 °C: 160 A, at 60 °C: 145 A, at 70 °C: 130 A; Rated operational current AC-3 at 55 °C: 116 A.
Rated operational power AC-3: 55 kW at 415 V; Rated breaking capacity AC-3: 8 x Ie AC-3; Rated making capacity AC-3: 10 x Ie AC-3; Short-circuit protective devices: gG type fuses 200 A.
Rated insulation voltage Ui: 1000 V per IEC 60947-4-1; Rated insulation voltage UL/CSA: 600 V; Rated impulse withstand voltage Uimp: 8 kV.
Control circuit voltage Uc: 100-250 V at 50/60 Hz or DC; Coil consumption holding: 6 VA at AC, 3 W at DC; pull-in: 130 VA at AC, 135 W at DC.
Connecting capacity main circuit: flexible cables 10 to 70 mm², rigid copper cables 10 to 95 mm²; Auxiliary circuit wiring: flexible with ferrule and insulated ferrule from 0.75 to 2.5 mm², solid and stranded wires from 1 to 4 mm².
Degree of protection: auxiliary terminals IP40, coil terminals IP20, main terminals IP00.
Tightening torque: cable lug 9 N·m, main circuit 8 N·m; Terminal type: double clamp.
UL/CSA maximum operating voltage 600 V, general use rating 160 A, horsepower ratings up to 100 hp depending on voltage and phase.