Block Contactor AF12-30-10-11
The AF12-30-10-11 is a 3 pole – 690 V IEC or 600 UL contactor with 1 built-in auxiliary contact and screw terminals, controlling motors up to 5.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 7-1/2 hp / 480 V UL, and switching power circuits up to 28 A (AC-1) or 28 A UL general use.
Number of Poles: 3P
Main Contacts NO: 3
Main Contacts NC: 0
Auxiliary Contacts NO: 1
Auxiliary Contacts NC: 0
Rated Operational Voltage: 690 V
Rated Frequency: 50 / 60 Hz
Conventional Free-air Thermal Current (Ith) Open Contactors at 40 °C: 35 A
Rated Operational Current AC-1: 28 A
Rated Operational Current AC-3: 12 A
Rated Operational Power AC-3: 5.5 kW (400 V)
Rated Operational Current DC-1 (1-Pole, 40 °C): 15 A
Maximum Breaking Capacity at 440 V: 250 A
Maximum Breaking Capacity at 690 V: 106 A
Rated Insulation Voltage: 690 V
Rated Impulse Withstand Voltage: 6 kV
Maximum Electrical Switching Frequency AC-1: 600 cycles per hour
Maximum Electrical Switching Frequency AC-3: 1200 cycles per hour
Maximum Mechanical Switching Frequency: 3600 cycles per hour
Rated Control Circuit Voltage: 24 to 60 V (50 Hz / 60 Hz), 20 to 60 V DC
Power Loss per Pole: 0.1 W at 6 A, 1 W at AC-1 operating conditions, 0.2 W at AC-3 operating conditions
Mounting: DIN Rail TH35-15 or TH35-7.5 per IEC 60715, or 2 x M4 screws placed diagonally
Connecting Capacity Main Circuit: Flexible with ferrule 0.75 to 6 mm², rigid solid 1 to 4 mm², rigid stranded 1 to 6 mm²