AF80-30-11-13 Block Contactor
The AF80-30-11-13 is a 3 pole – 1000 V IEC or 600 UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and screw terminals, controlling motors up to 37 kW / 400 V AC (AC-3) or 60 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 125 A (AC-1) or 105 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories.
Dimensions (cm): Width: 8.2, Depth / Length: 11.6, Height: 12.55
Weight: 1.21 kg
Contacts: 3 main NO, 0 main NC, 1 auxiliary NO, 1 auxiliary NC
Operational Voltages: Main Circuit: 1000 V, Auxiliary Circuit: 690 V
Operational Currents: AC-1 up to 125 A at 690 V (40 °C); AC-3 up to 80 A at 415-440 V; DC-1 up to 125 A at 110 V 2 or 3 poles in series (40 °C)
Operational Power AC-3: Up to 45 kW at 415-690 V
Thermal Current Ith: 130 A at 40 °C
Rated Control Circuit Voltages: 100 to 250 V at 50 or 60 Hz and DC
Coil Consumption: Average holding value 4 V·A (50/60 Hz), 2 W (DC)
Mounting: DIN Rail TH35-15 acc. to IEC 60715 or 2 x M4/M6 screws diagonally
Operating Temperature: -40 to 70 °C close to contactor; Storage: -60 to +80 °C