Product PSTX72-600-70 Softstarter
The softstarter PSTX72-600-70 has a rated maximum operational current of 72 A with an operating voltage span from 208…600 V AC. The rated control voltage is between 100…250 V AC at 50/60 Hz. PSTX features a three-phase control soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR and Event signal is available from relay outputs in NO (normally open state). The PSTX has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, motor heating and pump cleaning. PSTX also features jog, braking, stand-still brake, diagnostics, sequence start and emergency/fire pump mode as standard.
Suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30…1250 A inline connection or 52…2160 A inside delta connection. Typical applications include pumps, fans, compressors, and conveyors.
Dimensions: Width 15 cm, Height 31.4 cm, Depth/Length 19.8 cm, Weight 4.7 kg.
Rated operational voltage: 208 … 600 V AC.
Rated control supply voltage (Us): 100 … 250 V AC, 50/60 Hz.
Rated control circuit voltage (Uc): 24 V DC.
Rated frequency: 50/60 Hz.
Rated operational power (inline connection): 18.5 kW @ 230 V, 37 kW @ 400 V, 45 kW @ 500 V.
Rated operational power (inside delta connection): 37 kW @ 230 V, 59 kW @ 400 V, 80 kW @ 500 V.
Rated operational current (inside delta): 124 A.
Service factor: 100%.
Ramp time: 1 to 120 seconds.
Current limit function: 1.5 to 7.5 times rated current.
Overload protection: Built-in electronic overload protection with integrated electronic overload.
Signal relays: Run, Bypass, Fault, Overload signals available.
Analog outputs: 0 to 10 V, 0 to 20 mA, 4 to 20 mA.
Degree of protection: Main terminals IP00 according to IEC 60529 and related standards.
Terminal type: Cable clamp, main circuit hole diameter 8.5 mm; control and supply circuits rigid wire 1×2.5 mm² and 1×2.5 mm respectively.
Tightening torque: 8 N·m for main circuit.
Ambient air temperature: Operation -25 to +60 °C, Storage -40 to +70 °C.