ACS180-04S-038A-4
Catalog Description: LV AC machinery drive module, IEC: Pn 18.5 kW, 38.0 A, 400 V, UL: Pld 25 Hp, 34.0 A, 460 V (ACS180-04S-038A-4)
Customs Tariff Code: 85044086
Technical Data:
Number of phases: 3-phase, Degree of protection IP20, NEMA enclosure type: Open Type, Altitude max 2000 m, Operating humidity 5 … 95 %, Power factor 0.98, Noise level 69 dB(A), Frequency range: 47 … 63 Hz, Frame size R4, Input voltage 380 … 480 V, Mounting type: Module
Includes Control unit and PC connection.
Electrical output: Output current normal use 38.0 A, light overload 36.0 A, heavy duty 32.0 A; Output power normal use 18.5 kW, light overload 18.5 kW, heavy duty 15 kW; Power consumption 504 W; Apparent power 26 kVA; Efficiency class IE2; Standby power loss 37 W.
Efficiency compliance IEC 61800-9-2 with operating points ranging from 89.0% to 97.6% efficiency.
Temperature rating maximum 40 °C.
UL Ratings: Output current heavy duty 27.0 A, light overload 34.0 A; Output power heavy duty 20 Hp, light overload 25 Hp.