AF16-30-10-11 Block Contactor by ABB
The AF16-30-10-11 is a 3 pole – 690 V IEC or 600 UL contactor with 1 built-in auxiliary contact and screw terminals, controlling motors up to 7.5 kW / 400 V AC (AC-3) or 10 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 30 A (AC-1) or 30 A UL general use.
Dimensions: Width: 4.5 cm, Depth/Length: 7.7 cm, Height: 8.6 cm, Net Weight: 0.27 kg.
Electrical Ratings: Operating voltages up to 690 V, conventional free-air thermal current 35 A, rated operational currents AC-1 up to 30 A, AC-3 up to 18 A, rated power up to 9 kW at 415 V AC.
Connection Capacities: Main Circuit flexible with ferrule: 0.75 to 6 mm², rigid solid: 1 to 4 mm², rigid stranded: 1 to 6 mm². Auxiliary and control circuits have similarly specified ranges.