TF140DU-90 Thermal Overload Relay
Brand: ABB
Product ID: 1SAZ431201R1001
EAN: 4013614446818
Customs Tariff Code: 85364900
The TF140DU-90 thermal overload relay is an economic electromechanical protection device for the main circuit. It offers reliable and fast protection for motors in the event of overload or phase failure. The device has trip class 10A. Further features include temperature compensation, trip contact (NC), signal contact (NO), automatic or manual reset selectable, trip-free mechanism, STOP and Test function, and a trip indication. The overload relays are connected directly to the block contactors.
Technical Data:
- Setting Range: 66 … 90 A
- Rated Operational Current (Ie): 90 A
- Rated Operational Voltage: Auxiliary Circuit 440 V DC, 500 V AC; Main Circuit 690 V AC, 440 V DC
- Rated Frequency: Auxiliary Circuit 50 Hz/60 Hz/DC; Main Circuit 50 Hz/60 Hz/DC
- Rated Impulse Withstand Voltage: Auxiliary Circuit 6 kV; Main Circuit 8 kV
- Rated Insulation Voltage (Ui): 690 V
- Number of Poles: 3
- Number of Auxiliary Contacts: NC 1, NO 1
- Number of Protected Poles: 3
- Conventional Free-air Thermal Current: Auxiliary Circuit NC 10 A, NO 6 A
- Degree of Protection: IP20 Housing IP20, Main Circuit Terminals IP10
- Pollution Degree: 3
- Tightening Torque (N·m): Auxiliary Circuit 0.8 to 1.2, Main Circuit 8 to 10
- Wire Stripping Length (mm): Auxiliary Circuit 9, Main Circuit 25
- Recommended Screw Driver: Auxiliary Circuit Pozidriv 2, Main Circuit Hexagon 4
- Mounting Position: any
- Power Loss per Pole: 2.1 W
- Suitable For: AF116, AF140
- Standards: IEC/EN 60947-1, IEC/EN 60947-4-1, IEC/EN 60947-5-1, UL 60947-1, UL 60947-4-1
- Maximum Operating Voltage UL/CSA: Main Circuit 600 V AC
- Contact Rating UL/CSA: NC B600, NO C300
- Tightening Torque UL/CSA: Auxiliary Circuit 12 in·lb
- Ambient Air Temperature Operation: -25 to +55 °C; Storage: -40 to +70 °C; Compensation: Yes
- Maximum Operating Altitude: 2000 m
- Resistance to Shock: 11 ms Pulse 12g, 25g 2 shocks 13 ms
- Resistance to Vibrations: 20 Cycles with Load 0.8 In: 5g 5 … 150 … 5 Hz